• Emlak İlan, Bodrum'un tek Emlak İlan sayfası

Listeleri Karşılaştır

Ev kiralarken bu konulara dikkat edin!

Ev kiralarken bu konulara dikkat edin!

Ev kiralarken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları sizler için derledik. Çoğu zaman sancılı bir süreç haline gelen ev kiralama konusu doğru adımlarla ilerlendiğinde sorunsuz bir şekilde tamamlanabilir. Peki, ev kiralarken hangi maddelere dikkat etmelisiniz? Emlak Haber Ajansı sizler için araştırdı.

Ev kiralama aşaması

Ev arama sürecini internette başlatıp, alternatifleri belirleyip sonrasında evleri görerek ilerlemeniz gereken bu süreçte; eğer yaşamakta olduğunuz bölgede bir ev kiralama imkânınız varsa şanslınız. Bildiğiniz tanıdığınız bir semtte ev kiralamak nispeten daha kolay bir süreçtir.

Okul, sağlık hizmetleri, alışveriş ve sosyal imkanlarına aşina olduğunuz semtlerde yalnızca evin şartlarıyla ilgilenip kendinize en uygun evi seçmeye çalışmak yeterlidir.

Ancak, yeni bir semte taşınmanız gerekiyorsa, ulaşım imkanlarından, sosyal ve yaşamsal imkanlarına kadar araştırarak, bu semtte zaman geçirerek, ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını görmelisiniz. İhtiyaçlarınıza göre kiralık ev arayacağınız semte karar verdikten sonra dikkat etmeniz gerekenler:

Kiralık dairenin özellikleri, fotoğrafları ve konumu üzerinden internetteki araştırmalarınızı yapmalısınız.

Belirli bir semtte topladığınız kiralık ev alternatiflerini görmek üzere bir gününüzü ayırarak, hepsini görmelisiniz.

Gezip gördüğünüz evlerin, birbiri arasındaki eksi ve artılarını listeledikten sonra, fiyat/performans karşılaştırarak, sonuca varabilirsiniz.

Karar verdiğiniz evin kirasının, aile bütçesinin %25 – %30’u arasında olmasına özen göstermelisiniz. Kira gideriniz, %30’un üzerine çıkıyorsa, kira yenileme dönemindeki artışla birlikte tehlike çanları çalmaya başlar.

Ev sahibiyle kira kontratı imzalarken

Ev sahibi ile kiracının tanışması her iki taraf için de önem arz eder. Yaşamsal fonksiyonu olan bir konuda, uzun süreli bir anlaşmaya varmadan önce, tarafların planlarıyla ilgili fikir sahibi olmak, evde hayvan besleme vb. konulardaki fikirlerini öğrenmek ve bu konulardan herhangi birinde anlaşmazlık varsa, yol yakınken başka evlere yönelmek çok daha anlamlıdır.

Eğer tanışma faslı yolunda gitti ve kira kontratı hazırlama sürecine geldiyseniz, şunlara dikkat etmelisiniz:

Evin tapu kaydını inceleyerek; kiralayanın, evin gerçek sahibi olduğundan emin olmalısınız.

Tapu kaydından birden fazla mal sahibi varsa, hepsinin kiralama işleminden haberdar olduğuna ve onayları olduğuna emin olmalısınız.

Evin mevcut hali kira kontratında belirtilmeli, demirbaşların durumu detaylı olarak geçmelidir ki, evin teslim alındığı ve teslim edileceği biçim de net olsun. Hatta bu durumu, fotoğraflayarak belgeli hale getirebilirsiniz.

Evin elektrik, su, doğalgaz sayaçlarındaki son rakamları kira kontratına işleyerek, sorumlu olduğunuz dönemi kayıt altına almalısınız.

Kira oranı, ödeme zamanı ve biçimi kontratta mutlaka belirtilmeli. Ödemelerinizi, banka hesabına yaparak kayıt altına almalısınız.

Depozito, ev ile ilgili hasar/düzenleme masraflarını ve apartman aidatını kontratta mutlaka belirtmelisiniz. Apartman aidatı dekontlarını evde kiracı olduğunuz sürece saklamalısınız. Kira artış oranını belirleyerek, kontratta yer vermelisiniz.

İlgili Mesajlar

Amortisman Nedir?

Amortisman; taşınmaz malların ve varlıkların aşınma, yıpranma veya eskime payını ifade...

Okumaya devam et

Zilyetlik Nasıl Kazanılır?

Türk Dil Kurumu (TDK), kelimenin karşılığını “Sahibi kendisi olsun olmasın bir malı...

Okumaya devam et

Verilen kira depozitosu nasıl geri alınır?

Bir evi kiralamak istediğiniz takdirde, eve ilk girişinizde kira bedelinin yanında sizden...

Okumaya devam et

Tartışmaya Katıl